Böbreklerin vücutta su dengesi, toksinlerin temizliği, asit-baz sisteminin dengesi, D vitamini aktifleştirilmesi ve kan üretimi gibi bir çok hayati görevi yerine getirememesi durumuna böbrek yetersizliği denilmektedir.

Böbrekler çalışmayı tamamen bıraktığında (son dönem böbrek hastalığı) tedavi seçenekleri diyaliz ve daha iyisi böbrek naklidir.

Böbrek naklinin başarısı iyi bir merkezde, deneyimli ekipler tarafından ideal koşullarda gerçekleştirilmesi ile doğrudan ilişkilidir. Böbrek vericisi canlı veya vefat etmiş uygun bir kişi olabilmektedir. Kan grubu uyumu ilk şart olup “Doku Grubu” (Human Leukocyte Antigen) uyumu ve diğer bazı testler alıcı-verici arasındaki uyumu kontrol etmek için gereklidir.

Böbrek alıcısının (nakil yapılan hasta) durumu nakil sırasında ve sonrasında yakından izlenmektedir. Bu dönemde merkezin ve tıbbi ekibin deneyimi önemlidir. Yeni böbreği vücudun reddetmemesi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda enfeksiyon sorunu yaşanmaması için bazı koruyucu önlemler ve kan sulandırıcı da ilk 3 ay kullanılmaktadır.


NAKİL SONRASI YAŞAMDA ÖNEMLİ KONULAR

İlaç kullanımı

Nakil sonrası yeni böbreğin yeni vücutta kalabilmesi ve reddedilmemesi için bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli ilaçlar kullanılmak zorundadır. Bu ilaçlar önerildiği şekilde düzenli alınmalıdır ve aksatılması böbreğin yeni vücutta reddedilmesine yol açacaktır.


Beslenme

Hem kullanılan bu ilaçlarla etkileşimi olabileceği için hem de hassas bir dönem olacağı için aşağıdaki konulara özellikle dikkat edilmelidir.

–Gıda temizliği,

–Yeterli ve bol sıvı alımı

–Tuzsuz (veya çok az tuzlu) beslenme

Greyfurt yenmemesi (kullanılan ilaçlardan takrolimusun kan seviyesini etkilemektedir)


Düzenli Takip ve Enfeksiyonlardan Korunma

İlk ay haftada 2-3 sonraki aylarda biraz daha arası açılacak şekilde yaşam boyu izlem önemlidir. Özellikle ilk 6 ay çok hassas olup enfeksiyonlardan mümkün olduğunca korunma gereklidir. Kalabalık ziyaretler ve ortamlar sakıncalıdır.


Organ nakli hayat kurtarmanın ötesinde YENİ BİR HAYAT sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir